Jak zorganizować spędzanie czasu z małym dzieckiem

Urodzenie się małego dziecka zawsze powoduje ogromne zmiany w codzienności jego rodziców. Dowolne dotąd spędzanie czasu ulega sporym zmianom. Wyjścia do restauracji, spotkania ze znajomymi czy wieczorne imprezy natychmiast stają pod znakiem zapytania. Minie sporo czasu nim za tym zatęsknisz. Znacznie prędzej zaczniesz planować, jak powinien wyglądać twój dzień, aby nie paść ze zmęczenia.

Stara reguła głosi: śpij, kiedy dziecko śpi. Wiele matek ironicznie dodaje do niej: gotuj kiedy niemowlę gotuje i sprzątaj, kiedy ono sprząta. Nie należy jednak bagatelizować tego powiedzenia. W pierwszych miesiącach po pojawieniu się dziecka to właśnie maluch powinien być najistotniejszy. Spróbuj poświęcić mu maksimum swojego czasu. Nie martw się wczorajszymi naczyniami w zlewie czy nieumytą podłogą w przedpokoju. Wszystkie domowe obowiązki mogą zaczekać. Maleństwo jest teraz najważniejsze.
Pogódź się z faktem, że noworodek będzie chciał spędzać prawie cały dzień z mamą. Powinnaś zapewnić mu poczucie bliskości. Nie zdziw się, jeśli niemowlak będzie często domagał się piersi. W pierwszych dniach życia dziecko nie ma jeszcze uregulowanych przerw między kolejnymi posiłkami. Może więc być tak, że jednego razu odstęp będzie trwał nawet trzy godziny, a następnie dziecko będzie chciało o jedzenie co kilka minut.

https://zyczenia.eu/newyear/en/

Naczelną zasadą, która powinna rządzić życiem świeżo upieczonej matki jest brak planu dnia. Przy nieregularnym trybie życia niemowlaka każdy plan może okazać się niepotrzebny. Jeśli weźmiesz na siebie za dużo obowiązków, łatwo możesz zirytować się, gdy nie uda ci się ich zrealizować. Jeśli czujesz się na siłach, możesz zająć się wykonywaniem domowych obowiązków w trakcie snu dziecka. Wtedy ucieszysz się z wykonanego zadania, zamiast bez sensu się denerwować.

Nie martw się, gdy na początku dbanie o pociechę będzie cię przerastać. Wszystko przychodzi z czasem.